تخصيص بچه به مادر واقعي

در دو پست قبلي در مورد راهكار كوز براي مساله سالمون گفتم، داستان از اين قرار بود كه دو زن بر سر بچه اي منازعه ميكنند و براي داوري به پيش پادشاه ميرن، پادشاه ميگه بچه را با شممشير دو نيم كنيد و به هر زن نصف بچه را بدهيد. هر زني از ادعاي خود عقب كشيد مادر واقعي است. گفتيم اگر بازيگران رشنال باشند ممكن است نقش بازي كنند و نتوان مادر واقعي را تشخيص داد. بعد راهكار كوز را بيان كرديم كه بچه را تصادفي به يكي از مدعيان دهيم، اگر به مادر واقعي داديم كه هيچ اگر به مادر قلابي داديم بدليل اينكه تمايل به پرداخت مادر واقعي بيشتر است نتيجه نهايي پس از مبادله ميان اين دو زن، تخصيص بچه به مادر واقعي است اما اين راه حل دور از انصاف بود. يك راه حل ممكن ديگر ويكري آكشن (Vickrey auction) است. چون هر زن ارزش واقعي بجه براي خود را مي داند، مي توانيم مزايده اي برگزار كنيم كه هر زن قيمتي كه مايل است براي بچه پرداخت كند را در كاغذي نوشته و تحويل پادشاه دهد و هر زني كه قيمت بالاتري پيشنهاد داد، بچه با قيمت دومين پيشنهاد دهنده به او داده مي شود. اثبات مي شود كه در اين آكشن هر بازيگر ارزش واقعي خود را اظهار مي كند. اما مشكل همچنان پا برجاست و مادر واقعي براي بچه اش بايد پول پرداخت كند و اگر پادشاه پول را نگيرد ممكن است مادر تقلبي قيمت خود را بيش از اندازه اظهار كند و نتيجه نهايي بهينه نباشد. يك راه حل ديگر كه مي تواند اين مشكل را رفع كند برگزاري يك بازي مشاركت (participation game) قبل از برگزاري ويكري آكشن است. به اين صورت كه پادشاه دو طرف را نسبت به اكشن ويكري اشنا مي كند و اعلام مي كند كه براي شركت در اين آكشن بايد قيمتي را پرداخت كنيد، اين قيمت بايد بين ارزش بچه براي مادر واقعي و مادر غير واقعي باشد. در اين حالت از زن ها سوال مي شود كه ايا مايل به شركت در آكشن هستند اگر يك زن جواب «بله» داد و ديگري «خير»، بچه به زني داده ميشود كه جوابش مثبت بوده. اگر هر دو زن جواب مثبت دادند آكشن برگزار مي شود و زني كه قيمت بالاتر پيشنهاد داده با دومين قيمت بچه را مي خرد و اگر هيچ كدام تمايل به شركت در بازي نداشتند راه حل اول اجرا مي شود.

5 پاسخ

 1. ایده قبلی بسیار خام بوده به نظر من ! که مادر واقعی پول بیشتری پرداخت خواهد کرد!
  اگر مادر قلابی ده هزار سکه داشته باشد و مادر واقعی یک سکه کل زندگی او باشد می شود اقتصاددان عزیز بفرمایند چقدر مادر واقعی بیشتر پرداخت می کند؟ قاضی هم قاضی های قدیم!!

  • عزيزم دارايي فقط پول و سكه نيست، جان و عمر مادر هم دارايي اوست. حداكثر قيمتي كه مادر واقعي مي تواند پرداخت كند، بردگي براي تمام عمرش است.

 2. فراسوی سرمایه‌داری و سوسیالیسم (لطفاً بخوانید):

  http://www.4shared.com/document/XKvXFBNW/Free-Money_Free-Land.html

  http://www.4shared.com/video/a0DxtY8D/Silvio_Gesell.html

 3. نکات جالبی بود.
  البته آزمایش ژنتیک را هم می توانید به عنوان یک گزینه لحاظ کنید.
  همینطور می توانیم از خود بچه بپرسیم.
  راه حل دیگر این است که از محل زندگی مادرها تحقیق کنیم .
  قرار نیست همه مسائل راه حل اقتصادی داشته باشد.
  البته اگر بچه را به عنوان یک کالا تصور کنیم که دو نفر بر آن ادعا دارند و هیچ یک نمی تواند ادعای خود را مبنی بر مالکیت آن اثبات کنند آن گاه یک مسأله پیچیده حقوقی داریم. واقعاً از کجا معلوم است که یکی از دو مدعی صاحب واقعی کالا باشد؟ شاید هیچ کدام از آن دو صادق نباشند.
  شاید یک مزایده و حراج عمومی راه حل مناسبی باشد.

  • بچه نوزاد است، بررسي محل سكونت مادر ها هزينه بر است. ويژگي راه حل هاي اقتصادي اين است كه معمولا براي سياست گزار هزينه ندارد و اين كم چيزي نيست كه بدون هزينه به وضعيت بهينه برسيم. در اين مساله فرض شده بود يكي از مادر ها واقعي است، اگر هيچ كدام مادر حقيقي نبودنند بايد راه حل ديگري انديشيد

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: