ارزش شبكه فرندفيد و اثرات خارجي شبكه

در ادامه پستي كه مورد اقبال هم قرار گرفت (چون تعداد دليشز شدنش كم نبود) و افزايش ارزش شبكه توييتر را حساب كردم قول دادم اثر چت روم را بر ارزش شبكه با استفاده از قانون ريد بنويسم. ارزش يك شبكه با  امكان ايجاد چت روم از قانون نمايي پيروي مي كند يعني 2­­n و بطور فزاينده بالا مي رود اما ارزش يك شبكه بدون ايجاد روم برابر بود با n2 اين بدين معناست كه با اضافه شدن يك عضو جديد به چت روم ارزش شبكه دو برابر مي شود!!! ابتدا براي من كمي باور نكردني بود مثلا فرض كنيد چت روم ياهو 10 نفر عضو دارد ارزش شبكه مي شود 1024 با اضافه شدن فقط يك نفر ارزش شبكه 2 برابر مي شود يعني 2048 و هرچه بر تعداد كاربران افزوده مي شود نه تنها بر ارزش(value) بطور فزاينده افزوده مي شود بلكه شدت افزايش ارزش شبكه هم بطور فزاينده افزايش مي يابد!!! ميتوانيد تفاوت در سرعت افزايش اين دو نوع شبكه را در تصوير روبرو مشاهده كنيد رنگ قرمز جز دوم است كه بصورت نمايي افزايش مي يابد. حالا شما مي توان اثر امكان ايجاد روم را بر ارزش شبكه تحليل كنيد اين اثر با يك جز  2­­n قابل نمايش است فرض كنيد در توييتر امكان ايجاد روم وجود دارد حال براي محاسبه ارزش توييتر دو جز V = n2 + 2n را با هم جمع كنيد و جز دوم يعني 2 به توان تعداد كاربران به شدت بزرگتر از جز اول است!!! اما چگونه مي شود كه وقتي يك نفر به شبكه افزوده مي شود ارزش شبكه 2 برابر مي شود. مساله با فرمول زير قابل توضيح است 2n – n + 1 در اينجا n  تعداد كاربران است وقتي 2 نفر عضو شبكه هستند امكان ايجاد 3 روم وجود دارد وقتي كاربران به 3 افزايش يابد امكان ايجاد 7 روم وجود دارد همينطور با افزايش كاربران امكان ايجاد روم ها با اين ضابطه افزايش مي يابد حال با افزايش n به اعداد بزرگ مي توان نوشت  2­­n.  حالا شما يك شبكه از شبكه هارا در نظر بگيريد مثل فرند فيد كه بين شبكه هاي مختلف اشتراك و ارتباط بر قرار كرده براي محاسبه ارزش اين شبكه بايد مجموع ارزشهاي شبكه هارا باهم جمع كرد(دو جز بالا) به علاوه اثر سومي كه ممكن است از طريق يك ابداع براي نحوه ارتباط ميان شبكه ها انجام شود كه از طريق يك امكان در شبكه فرند فيد ممكن است اين اتفاق بيفتد به اين اثر (interaction (effect گفته مي شود.

سرعت افزايش ارزش شبكه

اما جنبه اقتصادي قضيه جالب است در حالي كه ارزش شبكه با شدت صعودي در حال افزايش است هزينه ها بصورت خطي افزايش مي يابد(منحني به رنگ بنفش را با منحني آبي و قر مز مقايسه كنيد) و در يك تعداد مشخصي از كاربران به حد سر به سر مي رسيم كه در شكل زير قابل مشاهده است اين افزايش ارزش خالص با افزايش تعدادكاربران به اثرات خارجي شبكه معروف است( network externalities effect) يعني افزايش ارزشي كه نيازي به هزينه كردن ندارد و با گستردگي شبكه خود به خود بوجود مي آيد.

مشكل توضيحات من زير لينك هاي دليشز شده هم حل شد از بعضي دوستان هم بدليل پيشنهادات و كمك هايي كه به نگاه آزاد كردند ممنونم از جمله بامدادي كه سوال هاي من را جواب داد همينطور امين كه بسيار از لطفش ممنونم و مجيد ، بسيار از همشون ممنون هستم.https://negaheazad.wordpress.com

يه سوال هم داشتم كه از دوستان ورد پرسي كمك ميخوام.من لينكهاي روزانم را در ورد پرس فعال كردم اما نمي خوام بطور پست جداگانه نمايش داده بشه بلكه ميخوام فقط در فيدم بياد مثل بعضي وبلاگ ها مثلا وبلاگ خانم توحيد لو.

امروز هم نتايج كنكور مي آيد

3 پاسخ

  1. ممنون. این پست رو بخونید توضیح داده: فیدبرنر
    🙂

  2. ااا لینکات که درست شد! خوب واسه این هم لینکی که امین داده خوبه ! دی:)

  3. […] افزايش مي يابد مثال ديگر ارزش شبكه است كه در اينجا و اينجا و اينجا در موردش نوشته ام. در جذابيت فوتبال هم چنين […]

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: